Площа Свободи

1.12.16

Команда #Конкурс_Свободи працює над тим, щоб привернути увагу міжнародної спільноти до проблеми площі Свободи.

Стаття Богдана Волинського:

http://www.e-architect.co.uk/ukraine/derzhprom-building-kharkiv-monument-competition

30.11.16

“У Харкові місцева влада з таким завзяттям взялася встановлювати на місці Леніна новий пам’ятний знак — байдуже, який — що готова навіть поставити під загрозу архітектурний ансамбль світового значення. Щоб не допустити появи іще одної кічевої колони з аркою, у місті об’єдналася широка коаліція громадських та архітектурних організацій”.

Детальніше читайте на Mistosite:

http://mistosite.org.ua/uk/articles/svyate-m%D1%96sce-pustym-ne-buvaye-vlada-xarkova-xoche-spotvoryty-ansambl-derzhpromu

26.11.16

ГО «Міські реформи» та ГО «Критичне мислення» відправили листи до членів журі конкурсу з проханням в межах своєї компетенції вжити заходів для збереження архітектурної спадщини:

Міські реформи 30 ноября в 22:52 

Шановні харківці, хочемо поіменно представити вам членів журі бліц-конкурсу на пам’ятний знак. Зверніть увагу, що члени журі відповідно до п. 44 Порядку проведення архітектурних і містобудівних конкурсів мають у письмовій формі погодити програму і умови конкурсу. Такими діями вони підтверджують своє позитивне ставлення та згоду з запропонованими умовами. 26 листопада ми листовно запитали шановних членів журі, як так трапилося, що вони погодилися з умовами, сформульованими у такий нефаховий спосіб та з порушенням Законодавства України. Фото одного з листів додаємо. Інші листи аналогічні. Чекуємо на відповіді.
Журі: Овіннікова Т.І. – заступник міського голови з питань містобудування, архітектури та земельних відносин;
Рабінович М.С. – головний архітектор Харківської області,
заслужений архітектор України;
Шкодовський Ю.М. – народний архітектор України, ректор Харківського національного університету будівництва та архітектури, голова Українського Національного центру ДоКоМоМо, член ІКОМОС, Почесний громадянин Харківської області; Ковтун В.І. – народний художник України, голова правління Харківської організації Національної спілки художників України, Почесний громадянин Харківської області;
Погорельчук В.А. – голова правління Харківської організації Спілки дизайнерів України, заслужений діяч мистецтв України, завідувач кафедри візуальних практик Харківської державної академії дизайну і мистецтв;
Авдєєнко А.В. – голова правління Харківського обласного відділення Української спілки фотохудожників;
Удовиченко О.С. – заступник голови правління Харківської обласної організації Національної спілки архітекторів України, директор ПРАТ Інститут «Харківський Промбудндіпроект»;
Бакіров В.С. – голова Ради ректорів Харківської області, ректор Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, Почесний громадянин міста Харкова;
Рищенко Т.Д. – декан факультету архітектури, дизайну та образотворчого мистецтва Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова, заслужений працівник освіти України;
Харченко О.М. – заслужений будівельник України, Голова правління АТ «Трест Житлобуд-1», Почесний громадянин міста Харкова;
Кроленко Ю.Я. – заслужений будівельник України, голова Наглядової ради ТДВ «Житлобуд-2», Почесний громадянин міста Харкова;
Куделко С.М. – директор Центру краєзнавства Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, кандидат історичних наук, професор, Почесний громадянин міста Харкова;
Дуденко С.І. – заслужений діяч мистецтв України, Почесний громадянин міста Харкова”.

Листи можна переглянути тут

13.11.16

Олександра Нарижна (ГО “Міські реформи”) та Богдан Волинський (ГО “Критичне мислення”) виступили на ОТБ, висловили своє бачення реконструкції площі та механізму дій, який зможе забезпечити збереження культурного надбання.

https://www.facebook.com/urbanreform.ua/videos/1825368411015244/

12.11.16

Олена Купіна (ГО “Міські реформи”) та Богдан Волинський (ГО “Критичне мислення”) виступили на ОТБ, де дали відповіді чому не можна проводити конкурс у тому вигляді, як його проводить Харківська міська влада.

11.11.16

“Памятник преткновения. Харькочане просят оставить площадь Свободы пустой”: https://2day.kh.ua/pamyatnik-pretknoveniya-harkovchane-prosyat-ostavit-ploshhad-svobody-pustoj/

Сюжет на Подробности: http://liveam.tv/podrobnosti-11-11-2016.html

10.11.16

До Харківської міської ради передано колективне звернення щодо скасування конкурсу на визначення найкращого об’ємно-просторового та ідейно-художнього рішення пам’ятного знака на площі Свободи та оголошення відкритого Міжнародного конкурсу.

Подробиці:

http://www.objectiv.tv/101116/135275.html

http://www.segodnya.ua/regions/kharkov/gus-vmesto-lenina-v-harkove-ishchut-idei-dlya-pamyatnikov-768569.html

У мережі з’явився ролик Громадське. ТБ: чого хочуть активісти від Харківської міської ради?

9.11.16

“Обращение к харьковскому городскому голове о проведении открытого международного архитектурного конкурса на реконструкцию площади Свободы подготовили представители общественных организаций. В горсовете инициативу общественников не оценили”.

Деталі:

http://vecherniy.kharkov.ua/news/126057/

http://www.mediaport.ua/v-harkove-sobirayut-podpisi-pod-kollektivnym-obrashcheniem-k-meru

8.11.16

Активісти ГО “Міські реформи” та ГО “Критичне мислення” підготували письмове звернення до Харківського міського голови Генадія Кернеса та організували першу громадська зустріч з приводу скасування конкурса на ескіз-ідею пам’ятного знака на майдані Свободи. На зустрічі можна було долучитися до ініціативи та підписати колективне звернення:

“8 листопада 2016 року в прес-центрі «Накипело» відбудеться зустріч з харків’янами для обговорення майбутнього вигляду площі Свободи.

Ми (група молодих архітекторів, представників ГО «Міські реформи» та ГО «Критичне мислення» Олександра Нарижна, Анастасія Палій та Богдан Волинський) підготували колективне звернення міському голові щодо проведення відкритого міжнародного архітектурного конкурсу на реконструкцію площі Свободи.
Якщо вам не байдуже, як буде виглядати площа з Держпромом, підпишіть звернення. Воно знаходиться в «Накипело» на вул. Свободи, 7/9, та буде там до 13.00 четверга”.

https://www.facebook.com/events/1795139084107572/

Текст звернення

Реакція СМІ на ініціативу: http://vecherniy.kharkov.ua/news/126057/

7.11.16

Активісти ГО “Міські реформи” ініціювали проведення прес-конференції у Накіпело, на якій, разом з відомим харківським архітектором, істориком архітектури Максимом Розенфельдом, висловили протест “імітованому” конкурсу:

“Существует ряд нормативно-правовых актов, которые регламентируют единый порядок и условия проведения таких архитектурных конкурсов. Мы делаем вывод, что прописанные законом процедуры не соблюдены. Это касается значения памятника (местного или общегосударственного), согласования с органами культуры, с обладминистрацией”.

Саму прес-конференцію та публікацію Накіпело можна подивитись тут: http://nakipelo.ua/gorsovet-nezakonno-reshaet-chto-stroit-na-ploshhadi-svobody/

6.11.16

Харків’яни почали активно публікувати петиції на сайті Харківській міській раді з пропозиціями, що вони хочуть бачити у сквері на площі Свободи:

Подробиці: http://kharkov.dozor.ua/news/obwestvo/1187042.html

4.11.16

Активісти ГО «Міські реформи» спробували з’ясувати деталі конкурси на пам’ятний знак:

Ірина Сальник (4 ноября)

#конкурс_свободи #урбан_пранкерство
Щойно ми з Aleksandra Naryzhna подзвонили по телефонах, що зазначені як довідкові в оголошенні про конкурс на пам’ятний знак на майдані Свободи — 760-75-64, 706-30-95.
Перший з них — Департамент генерального плану, другий — Будинок Арітекторів.
Наші питання:
Яку пам”ять пропонують вшановувати/нагадувати/актуалізувати знаком;
Де можна ознайомитися із дослідженням, що передує такому конкурсу;
На який юриничних підставах його оголошено;
Члени журі поіменно.
Директор Будинку Архітекторів сказав, що нічого не знає, переадресував на Департамент Генплану, і чомусь відмовився називати своє прізнище. Однак після вербальних тортур з”ясувалося, що це Анатолій Анатолійович Сєнін.
У Департаменті Генерального плану спершу сказали, що пам”ять “определяется конкурсом”. WTF? На решту питань відповіді не було, але телефон записали й обіцяли передзвонити.
Еее, можна було б оптимізувати роботу цих установ, записавши на автовідповідач “Ето прачєчная”.

Status Quo ініціювали голосування серед читачів, що саме вони бачать на площі Свободи:

http://www.sq.com.ua/rus/news/teksty/04.11.2016/chto_dolzhno_byt_na_ploschadi_svobody_opros/

03.11.16

“Кернес передумал. Решение объявить конкурс на проект памятного знака в сквере на площади Свободы члены исполкома приняли на заседании 2 ноября. К конкурсу эскизов допускаются все желающие: и маститые скульпторы, и студенты. Главное — профильное образование. Предложения можно подавать с 16 до 20 января 2017 года в Дом архитекторов. Критерии для отбора очень широки: это могут быть и фонтаны, и колонны, и монументы…”

Читайте на: http://vesti-ukr.com/harkov/208591-v-kharkove-khotjat-ctroit-pamjatnik-na-ploshchadi-cvobody

02.11.16

Харківською міською радою оголошено конкурс на ескіз-ідею пам’ятного знака на майдані Свободи

Подробиці тут: http://www.unian.ua/society/1603786-u-harkovi-ogolosheno-konkurs-na-proekt-pamyatnika-na-ploschi-svobodi.html

У Facebook опубліковано звернення голови ГО «Міські реформи» Олександри Нарижної та ГО «Критичне мислення» Богдана Волинського,  в якому вони закликають звернути увагу всієї спільноти міста на несподіваний поворот у реконструкції площі Свободи:

“Що робити всім, кого бентежить майбутнє нашого міста: чекати поки нам встановлять одоробло на площі Свободи чи діяти разом?

Що, знову на барикади?

Міська адміністрація не хоче лишити серце міста для наступних поколінь і приймає кулуарно, у кабінетах, поспішні рішення проти волі мешканців міста. Ми закликаємо зупинити таку практику і зрозуміти, що мешканці не будуть мовчки дивитися, як декілька людей роблять, що хочуть з нашим містом.

Натомість, ми наполягаємо на проведенні ВІДКРИТОГО МІЖНАРОДНОГО АРХІТЕКТУРНОГО КОНКУРСУ НА РЕКОНСТРУКЦІЮ ПЛОЩІ СВОБОДИ із залученням міжнародних експертів, членів журі та публічними обговореннями з громадою міста, що зумовить проект, найбільш відповідний до потреб громади та особливостей місця.

Хочемо нагадати, що ПЛОЩУ СВОБОДИ (Дзержинського) побудовано на основі великого міжнародного конкурсу та вона має всесвітнє значення, ця площа є найважливішою архітектурною пам’яткою конструктивізму.

Пропозицію про відкритий міжнародний конкурс ініційовано групою молодих архітекторів, представників ГО «Міські реформи» та ГО «Критичне мислення» Aleksandra Naryzhna Настя Палий (Nastya Paliy) Bohdan Volynskyi.

Тему створення якогось пам’ятного знаку та проведення реконструкції площі вже порушувалиЄвген Олійник Дмитро Булах (Dmytro Bulakh)Yurek Yackubov та інші.

Також наголошуємо, що 12 липня 2016 на сайті Харківської міської ради опубліковано інформацію про те, що на місці знесеного пам’ятника Леніну, нового монумента НЕ БУДЕ (про це повідомив Харківський міський голова Генадій Кернес), 8 серпня 2016 року заступник міського голови Ігор Терехов повідомив про початок реконструкції площі та ще раз відзначив, що на місці Леніна будуть квітники та вони планують відновити первинний вигляд площі. Також Терехов зазначив, що на площу чекає багато перетворень та це поки що ТАЄМНИЦЯ, яку обіцяють розкрити на наступному засіданні міскради. А вже 14 вересня на сайті Харківської міської ради повідомлено, що планується оголосити конкурс на створення пам’ятного знаку у сквері на площі Свободи!

Що це за таємниця? ДОСИТЬ!

МИ ЗАКЛИКАЄМО ЗВЕРНУТИ УВАГУ ВСІЄЇ СПІЛЬНОТИ МІСТА НА “ТАЄМНИЧУ” РЕКОНСТРУКЦІЮ ПЛОЩІ СВОБОДИ ТА ПІДТРИМАТИ НАШУ ПРОПОЗИЦІЮ про ПРОВЕДЕННЯ ВІДКРИТОГО МІЖНАРОДНОГО АРХІТЕКТУРНОГО КОНКУРСУ!

#Конкурс_Свободи”

https://www.facebook.com/urbanreform.ua/photos/a.1538997312985690.1073741828.1538915586327196/1820428801509205/?type=3&theater

26.10.16.

“Конкурс будет объявлен в первых числах ноября. С программой и условиями конкурса можно будет ознакомиться на сайтах наших харьковских творческих союзов — Союза архитекторов, Союза художников и Союза дизайнеров. С того момента, как снесли памятник Ленину, в Департамент градостроительства и архитектуры всё время поступают предложения от харьковчан и даже из-за рубежа, что установить и где, на месте бывшего памятника или в центре сквера. Предложения очень разные: это различного размера фонтаны, скульптурные композиции разной тематики, флагштоки, стелы, обелиски, колонны и так далее…”

Цитування: http://www.mediaport.ua/kolonna-na-ploshchadi-svobody-feyk-ili-realnost-0

17.10.16

На сторінці у Facebook Дмитро Булах (17 октября) було опубліковано проектну візуалізацію ймовірного “одоробла” висотою більше 60 м, яке може з’явитися у сквері на площі Свободи:

“Украинский язык, сам по себе, на мой взгляд, гораздо более яркий язык, чем русский. В нем имеется гораздо больше таких, знаете, смачных определений, которые на русском передать практически невозможно.

И вот одно из таких ярких и смачных определений – это слово ОДОРОБЛО.

Этот пост не о лингвистике, а о градостроительстве и подходах к городской среде и, конкретно об одном одоробле, которое хотят построить на площади Свободы.

Итак, многие из вас видели эту картинку, правда? И все успокоились и подумали, что это фэйк, так? А ВОТ НЕ ТАК! Картинка-то фэйк, как и смонтированное фото с Чечельницким. Но это дерьмо действительно собираются строить.

Откуда я это знаю? А вот такой у меня инсайд. И я ему доверяю, так как он не единичный. Все находится на финальной стадии просчетов и подготовки проекта.

И вот, дорогие мои харьковчане, что мы со всем этим счастьем будем делать? Будем смотреть как из Харькова делают убогое село Новые Васюки?”

25.09.16

Починають з’являтися численні петиції та пропозиції: що має бути споруджено у сквері перед Держпромом?

«Вместо проведения конкурса на новый монумент на площади Свободы перенести имеющийся памятник основателю Харьковского Университета Василию Каразину на достойное этой личности место в центре внимания горожан, а именно в центр сквера перед Госпромом»

Про одну таку пропозицію читайте http://kharkov.dozor.ua/news/obwestvo/1185688.html

15.09.16

“Место, на котором некогда возвышался памятник Ленину, как и заявляли ранее в мэрии, останется свободным и будет представлять собой выложенный брусчаткой участок — продолжение площади. Памятник городские власти решили установить в сквере, который располагается между зданиями ХНУ им. В.Н. Каразина. Об этом сообщил городской голова Геннадий Кернес, отметив, что на разработку проекта памятника в ближайшее время будет объявлен конкурс”.

Цитування з http://vecherniy.kharkov.ua/news/124052/

14.09.16
“Как сообщил сегодня, 14 сентября, после сессии горсовета Харьковский городской голова Геннадий Кернес, на разработку проекта памятника в ближайшее время будет объявлен конкурс.
 По словам Геннадия Кернеса, монумент должен соответствовать масштабам площадки, на которой он будет находиться, и тематически быть связан с городом Харьковом”.
Подробиці читайте на:

14.08.16

“Головній площі міста вернуть історичний вигляд.”

Подробиці на segodnya.ua:

http://www.segodnya.ua/regions/kharkov/kak-budet-vyglyadet-ploshchad-svobody-v-harkove-proekt-742703.html

12.08.16

У Фейсбуці на сторінці Юрій Сидоренко з’явилась візуалізація проекту реконструкції площі Свободи:

“О чем я думаю, спрашивает меня FB. Я думаю, дорогая социальная сеть, о том, как некоторые не в меру активные граждане не знают, чем себя занять. Они проводят пресс-конференции на тему, в которой ничего не понимают. Они пишут письма с какими-то требованиями, которые основываются только на их фантазиях о том, как будет реконструирован сквер на площади Свободы. Они даже не пытаются вникнуть в вопрос, но горсовет у них однозначно не прав, потому что – ну, не может же горсовет Харькова быть прав, когда есть такие красивые и умные люди, как они. И делается это только с одной целью – чтоб когда мы закончим реконструкцию сквера на площади Свободы, вернем скверу первоначальные очертания круга, внутри которого останутся деревья, они могли во весь свой голос прокричать: “Аааа! Громада заставила горсовет оставить там деревья!!! АААА! Перемога!!!!”

Узбагойтесь)))) Перемога и без вашей зрады будет)))

Под постом – визуализация проекта с деревьями в сквере. И архивные фото – как это было изначально. И когда Игорь Терехов говорил, что мы вернем площади первозданный вид, то он имел ввиду только очертания круга, а не снос деревьев. Сквер будет очень зеленым.

Короче – эту бы вашу энергию в мирное русло… Только мир – не ваша парафия. К сожалению”.

Детально про це:

http://www.objectiv.tv/120816/131483.html та http://dozor.kharkov.ua/news/authority/1178008.html

08.08.16

По словам віце-мера Харкова Ігоря Терехова: “Площадь восстановят в ее первоначальном, историческом виде. На месте, где стоял памятник Ленину, не будет ничего. Сам сквер будет очень зеленым, здесь будут разбиты новые клумбы, будет посажено очень много цветов, красивые газоны. Сейчас часть сквера уже ограждена строительным забором.”

Цитування з: http://kharkov.dozor.ua/news/city/zhkh/1184037.html

04.08.16

“По данным технической документации, в настоящее время на площади Свободы выполнен демонтаж постамента В.И. Ленину, расположенного в сквере. Принято решение вернуть былой вид площади, до начала ее перестройки в 1962 году. Тогда не было памятника Ленину, не было деревьев и лавочек на аллеях…”.

Подробиці на http://www.objectiv.tv/040816/131107.html

11.04.16

“Влада Харкова розповіла, що буде на місці пам’ятника Леніну на площі Свободи. На місці пам’ятника будувати нічого не планується”.

Подробиці читайте на УНІАН: http://www.unian.net/society/1316036-vlasti-harkova-rasskazali-chto-budet-na-meste-pamyatnika-leninu-na-ploschadi-svobodyi.html